Medlem / 18.12.2025

Rätten att dra av fackavgiften i beskattningen avskaffas: Medlemskap i förbundet lönar sig

Från början av år 2026 avskaffas rätten att dra av fackavgiften i beskattningen, men du kommer däremot även i framtiden att kunna dra av medlemsavgiften i arbetslöshetskassan i beskattningen.

Idag har republikens president stadfäst en lag om detta som träder i kraft 1.2.2026.

I beskattningen för år 2025 är det fortfarande möjligt att dra av avgiften för medlemskap i ett fackförbund.

Det är svårt att exakt bedöma hur den nya lagen påverkar Journalistförbundets medlemmarnas inkomster efter skatter och avdrag, eftersom det är många aspekter som påverkar beskattningen. Sådana är exempelvis lönenivå, bostadsort, ålder, antal personer som står under din vårdnad, eventuellt medlemskap i kyrkan samt olika skatteavdrag.

Vi har på denna sida samlat information om hur förändringen påverkar beskattningen för Journalistförbundets medlemmar. (på finska) 

Som medlem i Journalistförbundet får du stöd, trygghet och olika tjänster. Vi erbjuder till exempel juridisk hjälp och utbildning. Det sammanlagda värdet på de olika tjänsterna som förbundets erbjuder är betydligt högre än medlemsavgiften.

Läs mer om medlemsförmånerna här.


Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Som Journalistförbundets medlem kan du nu ta i bruk en ny medlemsförmån helt gratis. Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen. Bland de tjänster som du kan välja mellan finns restauranger, caféer, hotell, badinrättningar, klädaffärer, nätbutiker, idrottsanläggningar, kulturinstitutioner, skönhetssalonger, frisörsalonger och andra tjänster. Som medlem kan du ta del […]

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner  i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras.  Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats

Förbundet satsar på effektivare medlemsrekrytering: Här är planen med målen och metoderna 

Journalistförbundets medlemsföreningar får en manual som ska hjälpa föreningarna att rekrytera nya medlemmar till förbundet.