Nyheter / 28.11.2024

Ordförande Aho: Förtroende och äkta förhandlingar behövs för att driva gemensamma frågor

Hanne Aho på Journalistförbundets fullmäktige november 2024. Bild: Heli Saarela

Journalistförbundets ordförande Hanne Aho är bekymrad över möjligheterna till att föra genuina förhandlingar inom mediebranschen. Hon hoppas att arbetsgivarna förstår att det inte går att främja gemensamma intressen utan förtroende och äkta förhandlingar.  

Mediernas koncentration inom mediekoncerner och olika företagsarrangemang har minskat antalet förtroendepersoner.   

”Inom pressen har vi på många håll i landet ett läge där förtroendepersonen representerar ett alltför stort antal anställda eller där de anställda som förtroendepersonen representerar är utspridda på ett alltför stort geografiskt område. Det finns också på sina håll stora svårigheter att få information”, säger Aho. 

Hon påpekar att det är svårt att förhandla lokalt eller ens avtala om lokala löneförhöjningar ifall förtroendepersonernas situation inte förbättras. 

”I det här läget finns ett stort behov av det arbete som görs av förtroendepersoner. Förtroendepersonerna anser att det är nödvändigt att utveckla förhandlingssystemet i framtiden.” 

När man förhandlar lokalt bör båda parterna ha samma information, samma resurser för att förbereda sig och samma tyngd, säger Aho.  

Anställda i nyckelroller 

I sitt tal på fullmäktige betonade Aho de anställdas kunskap och förhandlingsvilja.  

”Jag vill påstå att vi anställda har en nyckelroll i att utveckla systemet. På arbetsplatserna är arbetstagarna ofta i en svagare position och därför har vi ofta bättre kunskap och förmåga att förhandla. Vi är också ofta öppnare för diskussion. Vi vill mera”, säger Aho. 

Ordförande Aho påminner om att förbundets medlemmar skapar framtidens arbete på sina arbetsplatser varje dag.   

”Det sker genom förhandling, diskussion och samarbete och genom att stödja sina kolleger i en enad front.” 

Journalistförbundets fullmäktige samlas i Helsingfors för höstmöte 28–29 november 2024. 


67 döda, 135 försvunna – 2025 ett fruktansvärt år för journalister och mediearbetare

2025 går till historien som ett mörkt år för journalister och medierarbetare, skriver Reportrar utan gränser i sin årsrapport.

Journalistförbundet: Medborgarnas rätt till information hotad när STT krymper

Oro på Journalistförbundet över medborgarnas rätt till information då STT meddelar om omfattande omställningsförhandlingar. 25 personers jobb är hotade på nyhetsbyrån.

Nordiska journalistförbunden i gemensamt brev om Gaza till Nordens utrikesministrar

Tillsammans med de nordiska journalistförbunden skriver Finlands Journalistförbund ett gemensamt brev till alla nordiska utrikesministrar och kräver att de agerar för att få Israel att häva förbudet mot journalister i Gaza.  Fyra krav till utrikesministrarna  Journalistförbunden i Finland, Sverige, Danmark, Norge och Island riktar i brevet fyra konkreta krav till sina utrikesministrar:   1) Främja […]