Nyheter / 20.05.2015

Opinionsnämnden får heltidsordförande

I dag är ordförandeskapet ett deltidsarbete. 

"Beslutet innebär en betydande satsning på de finländska mediernas självreglering", säger  Riitta Pihlajamäk som är ordförande för nämndens stödförening. Hon är också direktör för Yles journalistiska standard och etik. 

Risto Uimonen som är ordförande för Opinionsnämnden för massmedier i dag valdes 2010 till en tre års mandatperiod. Senare förlängdes mandatperioden med tre år till, i enlighet med nämndens regler. Uimonens andra och eventuellt sista period tar slut i december 2015.

Arbetet med att leta efter en ny ordförande inleds på hösten. Beslutet om vem som ska väljas till ny ordförande görs av stödföreningen genom ett enhälligt beslut. Ordförande väljs för en mandatperiod på fyra år och hon eller han kan återväljas högst en gång. Den nya ordförande ska förutom att leda Opinionsnämnden också ansvara för kansliets ekonomi och administration. Det innebär att ordförandearbetet och nämndens generalsekretererares arbete slås samman när nuvarande generalsekreterare Ilkka Vänttinen går i pension 2016. 

Översatt från Opinionsnämnden för massmediers pressmeddelande.


Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.