Nyheter / 07.03.2025

Nytt strejkvarsel för film- och tevebranschen – fyra produktionsbolag strejkar två veckor

Journalistförbundet har för en stund sedan (fredagen 7 mars) varslat om en ny strejk inom film- och teveproduktioner. Ifall strejken blir av räcker den två veckor, från och med lördagen 22 mars kl. 6 till lördagen 5 april kl. 6. Övertidsförbudet som getts tidigare upphör att gälla i dag.

Strejken omfattar fyra produktionsbolag: Fremantle Finland, Yellow Film & TV, Banijay Finland och NEP Finland. De här bolagen hör till de största produktionsbolagen i Finland och gör många populära inhemska teveprogram, bland annat Salatut elämät, Putous och Syke.

Orsaken till strejkvarslet är att branschens arbetsgivare vill pressa ner lönerna inom kulturbranschen genom att erbjuda de anställda löneförhöjningar som är betydligt lägre än den så kallade allmänna linjen.

"Professionella i kulturbranschen har rätt till samma löneförhöjningar som andra finländare", säger Journalistförbundets intressebevakningsdirektör Petri Savolainen.

Arbetsgivarna i servicebranscherna Palta, som företräder arbetsgivarna, förkastade medlingsförslaget som gavs 3 mars. Journalistförbundet skulle ha godkänt förslaget som innehöll åtgärder som förbättrat de anställdas välmående och där löneförhöjningarna var i enlighet med den allmänna linjen.

Inom branschen råder strejk i morgon lördagen 8 mars.


Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.

Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner  i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras.  Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats