Nyheter / 18.01.2015

Norska Journalisten nu enbart på webben

Enligt tidningen Journalisti som intervjuat chefredaktör Helge Øgrimin fattades beslutet på ekonomiska grunder.

”Papperstidningen var en ekonomisk börda. Annonserna i webbtidningen har redan under de senaste fem åren inbringat mera pengar än papperstidningens annonser. Nu beslöt vi oss för att lägga alla våra resurser på en kanal”, säger Øgrim.

I samband med omläggningen minskade antalet tjänster på redaktionen från sex och en halv till fyra.

Norska Journalisten publicerar dagligen artiklar på webben. Redaktionen har nu som målsättning att nå ut till fler läsare än tidigare. Sociala medier får också en större roll.

Norska Journalisten ges ut av ett eget bolag men cirka en tredjedel av intäkterna kommer från det norska journalistförbundet Norsk Journalistlag.

Detta är en förkortad version av Marja Honkonens text Norjan Journalisten siirtyi kokonaan verkkoon, som publicerades i Journalistis januarinummer.


Förbundet antog en kulturpolitisk strategi: Kulturen och de som skapar kultur bör bli en synligare del av förbundet 

Journalistförbundet ska framöver oftare ta ställning i kulturpolitiken. Förbundet vill också stärka kulturarbetarnas intressebevakning.

Förbundet fortsätter med sitt aktiva internationella arbete

Journalistförbundet tog på fullmäktiges möte beslut om förbundets internationella arbete och om en ny diskussionsplattform för medlemmarna. Dessutom beslöt förbundet att utreda grundandet av en nya elektronisk frilanskatalog.  Journalistförbundet fortsätter sitt aktiva internationella arbete. Den globala verksamheten stöder förbundets kärnuppdrag som går ut på att försvara yttrandefriheten, journalistikens etiska principer samt arbetsförhållandena och säkerheten för journalister […]

Förbundet satsar på effektivare medlemsrekrytering: Här är planen med målen och metoderna 

Journalistförbundets medlemsföreningar får en manual som ska hjälpa föreningarna att rekrytera nya medlemmar till förbundet.