Nyheter / 06.11.2014

Nio kan sägas upp från Schildts & Söderströms

I måndags kom beskedet att förlaget Schildts & Söderströms (Sets) inleder samarbetsförhandlingar. I ett pressmeddelande meddelade förlaget att "ägarna till förlaget Schildts & Söderströms har ställt upp de ekonomiska målsättningarna för verksamheten i framtiden: Senast vid utgången av 2017 ska verksamheten uppnå minst ett nollresultat i bolaget. De senaste åren har förlaget gått med förlust, under 2014 beräknas förlusten uppgå till över en miljon euro." 

Sparåtgärderna förverkligas genom "omorganisering av arbetsprocesser som kan leda till en minskning av arbetstyrkan omfattande högst nio personer."

Schildts & Söderströms samarbetsförhandlade senast för två år sedan.

Elisabeth Jansson, förtroendeman och informationschef på Sets, sade i Obs debatt på torsdagen (6.11) att personalen trott på längre arbetsro.

"När vi samarbetsförhandlade senast lovades vi att förlaget uppnått en hållbar lösning och att fler uppsägningar inte var att vänta men nu är vi här igen", sade Jansson i Obs debatt.

Debatten hade rubriken "Kan finlandssvensk litteratur och kultur vara lönsam?  Böjer sig Svenskfinland för marknadskrafterna?" I debatten deltog Mari Koli, Peter Mickwitz, Trygve Söderling och Stefan Wallin.


Journalistförbundet: Finland behöver ett bestående mediestöd – STT:s stöd är ett steg i rätt riktning

Det tillfälliga mediestödet som nu bereds för STT är välkommet, men Journalistförbundet efterlyser ett permanent mediestöd.

Nominera kandidater för prisen Årets organisationsgärning och Arbetsgemenskapens stjärna

Kom med ditt förslag på en person som skapat positiv förändring på din arbetsplats – nominera senast 13 mars.

Priset för årets bästa utvecklingsjournalistik till Yle-dokumentären Syyrian tytöt

Viivi Berghem, Benjamin Suomela och Jouni Koponen fick Utvecklingsjournalistikpriset för Yle-dokumentären Syyrian tytöt.