Nyheter / 23.05.2024

Medlemsavgiften för frilansar i ett anställningsförhållande ändras 2025

Medlemsavgiften för frilansar i ett anställningsförhållande ändras nästa år. Från och med 1 januari 2025 är medlemsavgiften 39 euro per månad, det är en fast avgift. Hittills har medlemsavgiften för frilansar i ett anställningsförhållande varit 1,4 procent av bruttoinkomsterna.

Medlemsavgiften förnyas för att göra det lättare att betala medlemsavgiften. Den procentbaserade avgiften har varit besvärlig och arbetsdryg för medlemmar med oregelbunden inkomst och flera arbetsgivare under en kort period.

Den nya medlemsavgiften har förberetts grundligt. Förbundet har hört medlemsföreningar och avdelningar. Beslut om den nya avgiften fattades av Journalistförbundets fullmäktige. Mer info om den nya medlemsavgiften ges på hösten, i synnerhet till dem som berörs.


Betalar du din medlemsavgift själv? Läs våra nyttiga tips!

Logga in i förbundets digitala medlemstjänst och kolla om betalningsläget med din medlemsavgift är i skick.

Snart höjs löner som förbundet förhandlat om

Förlagsredaktörerna och Yles programarbetare får högre löner i september tack vare de kollektivavtal som förbundet förhandlat.

Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.