Nyheter / 21.02.2015

Journaliststipendier för praktik, fortbildning och ”språkbad”

Kultufondens och Konstsamfundets stipendier för journalistikstuderande och yrkesaktiva journalister kan nu sökas.  Stipendierna är indelade i tre kategorier:

1) Praktikstipendier för journalistikstuderande. Journaliststuderande och fotostuderande kan beviljas stipendium för obligatorisk praktik på en finlandssvensk tidningsredaktion. Praktiktiden är två månader och stipendiebeloppet 3 000 euro.

2) Stipendier för fortbildning och konstkritik för yrkesverksamma journalister.  Även unga journalister som önskar utöka sina kunskaper om de nordiska länderna kan ansöka om stipendier för detta ändamål. 

3) De så kallade språkbadsstipendierna, som ger yrkesverksamma journalister möjlighet att jobba upp till tre månader på en redaktion i Sverige. Ansökningar om understöd för utbyte behandlas tre gånger per år, ansökningtiderna är i februari, maj och september. Beslut fattas 4-6 veckor från ansökningsdeadline.

Ansökan ska göras elektroniskt, senast den 28 februari. Läs mer om stipendierna på Svenska Kulturfondens webbplats.


Tipsa om en medlem som borde premieras

Känner du en medlem som borde premieras för sina insatser. Skicka in din nominering senast 14 mars 2025.

Ordförandekandidater utfrågas 4 mars

Journalistförbundet och tidningen Journalisten ordnar en utfrågning för dem som vill bli Journalistförbundets nästa ordförande. Utfrågningen ordnas tisdagen 4 mars kl. 16.30 på Journalistförbundets kansli och medlemmarna kan följa den via Teams.

Priset för utvecklingsjournalistik till Tommi Nieminen och Sami Kero för valreportage

Temat för Priset för utvecklingsjournalism 2024 var demokrati och yttrandefrihet. Priset har vunnits av Tommi Nieminen och Sami Kero för sin artikel ”Maapallon mahtavin vaalisirkus” (Helsingin Sanomat).