Nyheter / 31.01.2017

Jobba som frilans för Yle?

Ny tidpunkt! Den 11 april februari ordnas en informationsträff för frilansar och visstidsanställda som vill jobba för Yle. Evenemanget ordnas 11 april  klockan 15–17 på Yle (RTI husets auditorium). Evenemanget riktar sig både till beställare och producenter och till frilansar. På träffen behandlas bland annat följande frågor:
  • Hur gör man för att erbjuda idéer för inslag eller artiklar åt Yle.
  • Är du producent på Yle och köper inslag av frilansar – vad ska du tänka på?
  • Vem ska man kontakta?
  • Hur gör man för att gå över från timanställd till frilans på Yle?
  • Hur kan man jobba för Yle via det nya andelslaget Medielaget och hur gör man om man är egenföretagare?
I en panel medverkar: Minna-Mari Parkkinen, Alex Fager och Sampo Mäkelä från Yle. Det blir även fler panelister – vilka de är klarnar i början av april. FAO:s förtroendeman Ingrid Svanfeldt leder diskussionen. På plats finns också Medielagets verksamhetsledare Maiju Mitrunen, Arto Nieminen från Rundradions programarbetare och Yles HR-chef Sami Toiviainen. Evenemanget hålls på finska men du kan ställa frågor på svenska.  Servering från och med kl. 14.30. Anmäl dig via webblanketten här: https://www.rttl.fi/tapahtumat/ilmoittaudun-freetyo-ylessa-tila/ Texten redigerad 9.2.2017 på grund av ny tidpunkt. Evenemanget är flyttat framåt från det ursprungliga datumet 15 februari.  

Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags