Nyheter / 30.01.2014

JET-kassan fusionerades med Nomit

Sedan 2007 har antalet arbetslöshetskassor minskat radikalt samtidigt som kassornas storlek har ökat. De flesta journalister hör till JET-kassan som har varit en av de mindre aktörerna med drygt 13 200 medlemmar.

”Pressen på att göra något, det vill säga fusioneras med en annan kassa har vuxit år för år”, sade JET kassans chef Aija Ståhlbergpå höstfullmäktige.

Vad innebär fusionen för JET-kassans nuvarande medlemmar?

”Den synligaste förändringen är förbättrad kundservice. Vi kan utöka vår telefonrådgivning och förkorta behandlingstiden för ansökningar. I dag har medianlängden för att behandla en ansökan varit fyra dagar i JET och två dagar i Nomit”, sade Ståhlberg.

För svenskspråkiga medlemmar sker en avsevärd förbättring i och med att Nomits webbplats finns även på svenska, JET-kassans webbplats var endast på finska. Möjligheterna att göra en elektronisk ansökan blir också större i och med att Nomit har identifieringsavtal med fler banker än vad JET-kassan haft.

”En konkret förbättring är också att vi kan hålla medlemsavgiften på en lägre nivå än om vi hade fortsatt på egen hand”, sade Ståhlberg.

År 2014 är medlemsavgiften 135 euro. Utan en fusion skulle avgiften ha varit minst tio euro högre per medlem per år konstaterade Ståhlberg.

Namnet på den nya arbetslöshetskassan är i början Nomit men under 2014 pågår arbetet med att fundera ut ett lämpligt nytt namn. Det totala antalet medlemmar är knappt 27 000. Alla medlemmar som tidigare varit med i JET-kassan fortsätter automatiskt som medlemmar i Nomit.

”Allt kommer at fungerar som tidigare endast webbplatsen ändras till tknomit.fi”, sade Ståhlberg.

Nomit har liksom JET-kassan varit en fristående arbetslöshetskassa. Medlemskapet i Nomit har varit öppet för ”alla löntagare som avlagt eller studerar till en examen på andra stadiet”. Medlemmarna i JET-kassan är journalister, musiker och skådespelare.


Nordiska förbunden och Estlands journalistförbund: “Rädda nyhetsbyrån STT”

Estlands journalistförbund och de nordiska journalistfacken vädjar till beslutsfattare att rädda STT.

Journalistförbundet: “Att lägga ned nyhetsbyrån STT är en fruktansvärd nyhet i detta säkerhetsläge”

Om STT läggs ner förlorar 95 mediearbetare sitt jobb och Finland sin nationella nyhetsbyrå.

Mediebranschen vädjar: Återinför räddningsväsendets första meddelanden

Räddningsväsendet måste igen i realtid skicka första meddelanden om olyckor till medierna, kräver Medieförbundet, Journalistförbundet och Yle i en gemensam vädjan.