Nyheter / 03.04.2009

Hyvärinen: Itsesääntely ei ole kriisissä

Julkisen sanan neuvoston (JSN) puheenjohtaja Pekka Hyvärinen kummeksuu Helsingin Sanomille Kauhajoki-tutkimuksessa esitettyä kritiikkiä journalistien itsesääntelyjärjestelmää kohtaan.

Hyvärisen mielestä itsesääntely ei ole missään tapauksessa kriisissä, eikä toimitusten reagointi mediakritiikkiin merkitse journalistisen päätösvallan luovuttamista alan ulkopuolelle.

"Ei siitä ole haittaa itsesääntelyjärjestelmälle, että otetaan muualtakin oppia. Se on vain hyvä, jos toimitukset itse päättelevät, miten pitää toimia", sanoo Hyvärinen HS:ssa

JSN:ltä toivottiin aktiivisempaa roolia myös Jokela-uutisoinnin jälkipyykin yhteydessä.

"Myönnän, että Jokelan tapauksen käsittely JSN:ssä ei mennyt nappiin, mutta neuvostolla ei ollut silloin lainkaan puheenjohtajaa", Hyvärinen sanoo.

Hyvärisen mielestä Kauhajoen tapahtumien maltillisempi uutisointi kuitenkin osoitti, että ala on ottanut opikseen. Neuvosto ei nähnytkään julkilausuman antamista tarpeelliseksi Kauhajoen tapahtumien uutisoinnin johdosta.

Hyvärinen sanoo myös, että neuvosto vierastaa hyvää journalistista tapaa määrittävien journalistien ohjeiden täydentämistä.

"Nykyiset journalistin ohjeet ovat neuvoston mielestä riittävät."


Kvinnliga journalisters lönedag är 13 december – två veckor till lönejämställdhet

Kvinnliga journailsters euro är fortfarande 95 cent – därför uppmärksammas kvinnliga journalisters lönedag 13 december.

67 döda, 135 försvunna – 2025 ett fruktansvärt år för journalister och mediearbetare

2025 går till historien som ett mörkt år för journalister och medierarbetare, skriver Reportrar utan gränser i sin årsrapport.

Journalistförbundet: Medborgarnas rätt till information hotad när STT krymper

Oro på Journalistförbundet över medborgarnas rätt till information då STT meddelar om omfattande omställningsförhandlingar. 25 personers jobb är hotade på nyhetsbyrån.