Nyheter / 03.04.2009

Hyvärinen: Itsesääntely ei ole kriisissä

Julkisen sanan neuvoston (JSN) puheenjohtaja Pekka Hyvärinen kummeksuu Helsingin Sanomille Kauhajoki-tutkimuksessa esitettyä kritiikkiä journalistien itsesääntelyjärjestelmää kohtaan.

Hyvärisen mielestä itsesääntely ei ole missään tapauksessa kriisissä, eikä toimitusten reagointi mediakritiikkiin merkitse journalistisen päätösvallan luovuttamista alan ulkopuolelle.

"Ei siitä ole haittaa itsesääntelyjärjestelmälle, että otetaan muualtakin oppia. Se on vain hyvä, jos toimitukset itse päättelevät, miten pitää toimia", sanoo Hyvärinen HS:ssa

JSN:ltä toivottiin aktiivisempaa roolia myös Jokela-uutisoinnin jälkipyykin yhteydessä.

"Myönnän, että Jokelan tapauksen käsittely JSN:ssä ei mennyt nappiin, mutta neuvostolla ei ollut silloin lainkaan puheenjohtajaa", Hyvärinen sanoo.

Hyvärisen mielestä Kauhajoen tapahtumien maltillisempi uutisointi kuitenkin osoitti, että ala on ottanut opikseen. Neuvosto ei nähnytkään julkilausuman antamista tarpeelliseksi Kauhajoen tapahtumien uutisoinnin johdosta.

Hyvärinen sanoo myös, että neuvosto vierastaa hyvää journalistista tapaa määrittävien journalistien ohjeiden täydentämistä.

"Nykyiset journalistin ohjeet ovat neuvoston mielestä riittävät."


Mediebranschen vädjar: Återinför räddningsväsendets första meddelanden

Räddningsväsendet måste igen i realtid skicka första meddelanden om olyckor till medierna, kräver Medieförbundet, Journalistförbundet och Yle i en gemensam vädjan.

Nordiska journalistförbunden: Djup oro över försvagandet av nyhetsmedier och journalistik på Island

De nordiska journalistförbunden uttrycker djup oro över att nyhetsmedier och journalistik försvagas på Island.

Förbundets FörtjänstteckEn delas ut igen! Ge ditt Förslag senast 1 oktober

Nu är det dags att lämna in förslag på vem som ska premieras med förbundets förtjänsttecken. Journalistförbundet delar årligen, i samband med fullmäktiges höstmöte, ut förbundets förtjänsttecken till medlemmar som gjort något utöver det vanliga. Förslagen ska skickas in senast 1 oktober kl. 16.00, för sent inlämnade förslag behandlas inte. En förutsättning för att få […]