Nyheter / 05.03.2014

Hur påverkar förändringar i semesterlagen oss?

En förändring i semesterlagen trädde i kraft 2013 och påverkar möjligheten att skjuta fram semestern på grund av arbetsoförmåga (sjukdom). Dessutom tillämpas en ny regel om hur man beräknar semesterlönen i de fall semesterkvalifikationsåret omfattar både heltids- och deltidsarbete. Inom de olika kollektivavtalen finns olika bestämmelser kring ovan nämnda förändringar. I oklara fall lönar det sig att granska tolkningen med Journalistförbundet.

För ytterligare information, se meddelandet till förtroendemännen (pdf)


Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags