Nyheter / 07.01.2015

Högre löner inom pressen från och med januari

Enligt pressens kollektivavtal höjs lönerna från och med den första januari 2015. De personliga lönerna höjs genom en allmän höjning på 0,4 procent och minimilönerna och praktikantlönerna höjs med 0,4 procent.

De nya minimilönerna är följande:

Löneklass I, 2 129 euro

Löneklass II a, 2 593 euro

Löneklass II b, 2 772 euro

Löneklass III a, 3 167 euro

De nya minimilönerna för praktikanter är följande:

Journalistiska uppdrag  0–3 mån  1 714 euro

Journalistiska uppdrag 4–12 mån  1 837 euro

Redaktionella stöduppgifter 1 703 euro


Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.