Medlem / 22.03.2026

Har du betalat din medlemsavgift? Bra att kolla betalningsläget nu

Just nu är det bra att kolla att du betalat dina medlemsavgifter till förbundet. Du kan betala medlemsavgiften själv eller så kan din arbetsgivare dra av medlemsavgiften från lönen. Du kan kolla hur läget med din medlemsavgift ser ut i förbundets e-tjänst.

Om du betalar medlemsavgiften själv , visst kollar du att referensnumret i fakturorna är det nya referensnumret som du fick i januari. Referensnumren byts alltid vid årsskiftet.

Medlemmar vars medlemsavgifter inte nått förbundet kommer att få en påminnelse från förbundet i slutet av mars. Förbundet skickar påminnelsebrev veckorna 14 och 15.

Om du får en påminnelse som du upplever obefogad - vänligen kontakta oss.

Hör också av dig till oss om du vill exempelvis vill diskutera ett betalningsarrangemang kopplat till en obetald medlemsfaktura.

Vi önskar i första hand att du kontaktar oss med ett mejl till adressen jasenmaksut at journalistiliitto.fi .

Tack för att du har tålamod, för i vår kan det uppstå köer i förbundets medlemsavgiftstjänster.


Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras. Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats

Förbundet satsar på effektivare medlemsrekrytering: Här är planen med målen och metoderna 

Journalistförbundets medlemsföreningar får en manual som ska hjälpa föreningarna att rekrytera nya medlemmar till förbundet.