Nyheter / 01.09.2015

Seminarium om ekonomi

Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC och Arbetarnas bildningsförbund ABF ordnar ett svenskt seminarium om ekonomi, också FJF:s medlemmar är välkomna.

Seminariet med rubriken Om pappa inte betalar är för dig som är intresserad av ekonomi – din egen, kommunens och världens. På programmet finns bland annat föreläsningar och diskussioner om internationella företag och skatteparadis, Finlands nationalekonomi och om konsumentens rättigheter.

Seminariet som arrangeras 10–11 oktober i Tavastehus riktar sig till förtroendemän, ordförande och sekreterare i fackavdelningarna samt till arbetarskyddsfullmäktige. 

Journalistförbundet betalar betalar kursen samt rese- och inkvarteringskostnader.

Anmäl dig till Journalistförbundets utbildningsombud Nina Porra senast den 8 september.

nina.porra@journalistiliitto.fi


Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags