Nyheter / 01.09.2015

Seminarium om ekonomi

Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC och Arbetarnas bildningsförbund ABF ordnar ett svenskt seminarium om ekonomi, också FJF:s medlemmar är välkomna.

Seminariet med rubriken Om pappa inte betalar är för dig som är intresserad av ekonomi – din egen, kommunens och världens. På programmet finns bland annat föreläsningar och diskussioner om internationella företag och skatteparadis, Finlands nationalekonomi och om konsumentens rättigheter.

Seminariet som arrangeras 10–11 oktober i Tavastehus riktar sig till förtroendemän, ordförande och sekreterare i fackavdelningarna samt till arbetarskyddsfullmäktige. 

Journalistförbundet betalar betalar kursen samt rese- och inkvarteringskostnader.

Anmäl dig till Journalistförbundets utbildningsombud Nina Porra senast den 8 september.

nina.porra@journalistiliitto.fi


Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.

Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner  i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras.  Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats