Nyheter / 26.01.2015

Acacom Media i konkurs

Acacom Media har bland annat producerat tradenomförbundet Tradenomiliittos medlemstidning Tradenomi, husdjurstidningen Reviiri och tidningen Shaker som riktar sig till restaurangbranschen. Frilansare som har innestående betalningar hos Acacom ska meddela om fakturans storlek och grunden för den till boförvaltaren Tommi Kemppinen på advokatbyrån Kemppi & Tuominen


Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags