Generell / 15.01.2020

Topeliuspriset till HBL:s musikjournalist Wilhelm Kvist

Hufvudstadsbladets kulturjournalist Wilhelm Kvist får Topeliuspriset 2020. Bild: Tommy Pohjola. Bild:
Hufvudstadsbladets musikjournalist Wilhelm Kvist granskade i fjol könsbalansen på orkestrarnas repertoar. ”På ett sätt gick en oskuld förlorad i musiklivet efter det”, säger han. Priset delades ut tisdagen 14 januari i Helsingfors i samband med ett seminarium om trovärdighet i media. Bakom priset står Finlands svenska publicistförbund och Svenska Folkskolans Vänner. Topeliuspriset ges ”för en aktiv pågående journalistisk gärning till en person som visat betydande skicklighet i sitt journalistiska värv, bestående av såväl originalitet, civilkurage som finess”. Prissumman är 7 500 euro. Läs en intervju med Wilhelm Kvist i Journalisten.

Fullmäktige samlas i slutet av november: Beslut om att balansera förbundets ekonomi på agendan

Fullmäktige samlas till höstmöte 27-28.11. Förbundets styrelse föreslår för fullmäktige flera sparåtgärder, bland annat att semesterhusen i Saariselkä ska säljas.

Vem borde få förbundets förtjänsttecken? Skicka ditt förslag senast 1 oktober!

Föreslå den du tycker borde få Journalistförbundets förtjänsttecken. Lämna in ditt förslag senaste 1 oktober.

Färsk handbok – så här funkar semestrarna

Journalistförbundet har publicerat en praktisk handbok om semestrar för journalister som arbetar inom pressen. Den är avsedd som hjälp både för arbetstagare och arbetsgivare och har tillkommit som ett samarbete mellan Mediernas Centralförbund och Journalistförbundet.