Nyheter / 10.09.2016

Sök resebidrag – seminarium i Bryssel

Resebidrag för resa till Bryssel

Europaparlamentet ordnar ett seminarium för journalister 18–19 oktober 2016 i Bryssel. Temat är Europas framtid. Du kan söka resestipendium för att åka till seminariet.

Seminariespråket är engelska. Parlamentet ersätter skäliga resekostnader och dagpenning för högst två dagar. Ersättningen betalas ut i efterhand mot kvitton.

Skicka din ansökan senast 26 september klockan 12.00 till adressenephelsinki@europarl.europa.eu. I ansökan ska du skriva dina kontaktuppgifter. Ifall du är frilans ska du motivera varför just du borde få delta i seminariet. Berätta också om du tidigare bekantat dig men Europaparlamentet. För ytterligare information, kontakta Niina Saloranta, niina.saloranta@europarl.europa.eu
(09) 6220 4521 eller 040 720 5025.


Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.