Nyheter / 15.01.2016

Raninen nytt juridiskt ombud

Maija Raninen, 28, är magister i statskunskap och juridik. Till hennes ansvarsområden hör bland annat Yles kollektivavtal och frågor som berör snuttarbete.

Maija Raninen började jobba på Journalistförbundet i mitten av januari i år men det är inte första gången hon är anställd av förbundet. Hösten 2014 till våren 2015 hade hon en tidsbunden anställning som facklig ombudsman. 

Maija Raninen har specialiserat sig på arbetsrätt och har tidigare jobbat på fackorganisationerna Super och Tehy. 


Hanne Aho slutar som Journalistförbundets ordförande

Ordförandes arbetsuppgifter sköts tillsvidare av Journalistförbundets fullmäktiges ordförande Antti Laakso.

Undantag i förbundets öppettider

Under julhelgen och nyåret har medlemsjouren och juristjouren avvikande öppettider.

Kollektivavtalsförhandlingarna inleds: Avtal för 6000 medlemmar innan Valborg

Inom de närmaste sex månaderna förhandlar Journalistförbundet om samtliga kollektivavtal som berör Journalistförbundets medlemmar inom mediebranschen. Det första avtalet som är uppe på förhandlingsbordet är avtalet för Film- och tevebranschen som löper ut i slutet av januari.