Nyheter / 15.01.2016

Raninen nytt juridiskt ombud

Maija Raninen, 28, är magister i statskunskap och juridik. Till hennes ansvarsområden hör bland annat Yles kollektivavtal och frågor som berör snuttarbete.

Maija Raninen började jobba på Journalistförbundet i mitten av januari i år men det är inte första gången hon är anställd av förbundet. Hösten 2014 till våren 2015 hade hon en tidsbunden anställning som facklig ombudsman. 

Maija Raninen har specialiserat sig på arbetsrätt och har tidigare jobbat på fackorganisationerna Super och Tehy. 


Betalar du din medlemsavgift själv? Läs våra nyttiga tips!

Logga in i förbundets digitala medlemstjänst och kolla om betalningsläget med din medlemsavgift är i skick.

Snart höjs löner som förbundet förhandlat om

Förlagsredaktörerna och Yles programarbetare får högre löner i september tack vare de kollektivavtal som förbundet förhandlat.

Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.