Nyheter / 04.09.2014

Nomit blev Finka

Finkas webbplats finns för tillfället bara på finska. Den svenska versionen är under arbete, säger Minna Rämö från Finka. Att finka på svenska är ett annat ord för polisarrest är enligt Rämö inget problem.

”Finka är ett icke-namn som inte betyder något på finska. Namnet beskriver vad vi är, en modern arbetslöshetskassa”, säger hon för Journalisten (10/2014).

Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.