Nyheter / 09.01.2017

Medielaget har kört i gång

Medielaget – Mediakunta, Journalistförbundets andelslag för professionella i mediebranschen, inleder sin verksamhet i dag måndagen 9 januari 2017. Du kan nu ansluta dig till andelslaget eller börja med att bekanta dig med andelslagets verksamhet på webbplatsen Mediakunta.fi. Webbplatsens svenska översättning är på gång och öppnar inom kort. Lanseringen av Medielaget firas i dag under festliga former i Helsingfors. Intresset för festen var stort och alla rymdes tyvärr inte med. Det kommer ändå att ordnas fler evenemang om Medielaget under detta år och info om andelaget finns på webben.  

Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.