Nyheter / 09.01.2017

Medielaget har kört i gång

Medielaget – Mediakunta, Journalistförbundets andelslag för professionella i mediebranschen, inleder sin verksamhet i dag måndagen 9 januari 2017. Du kan nu ansluta dig till andelslaget eller börja med att bekanta dig med andelslagets verksamhet på webbplatsen Mediakunta.fi. Webbplatsens svenska översättning är på gång och öppnar inom kort. Lanseringen av Medielaget firas i dag under festliga former i Helsingfors. Intresset för festen var stort och alla rymdes tyvärr inte med. Det kommer ändå att ordnas fler evenemang om Medielaget under detta år och info om andelaget finns på webben.  

Priset för utvecklingsjournalistik till Tommi Nieminen och Sami Kero för valreportage

Temat för Priset för utvecklingsjournalism 2024 var demokrati och yttrandefrihet. Priset har vunnits av Tommi Nieminen och Sami Kero för sin artikel ”Maapallon mahtavin vaalisirkus” (Helsingin Sanomat).

Uppsägningarna på Yle försvagar regionernas röst

En så omfattande minskning av antalet arbetstagare leder till att finländarnas möjligheter att få information försvagas på ett betydande sätt.

Fullmäktige väljer ny ordförande för Journalistförbundet den 14 mars

Förslag om ny ordförande presenteras på fullmäktiges möte.