Nyheter / 10.05.2013

Journalistförbundet övervakar inte MC:s lockout

Journalistförbundets strejk gäller endast de företag som omfattas av strejken. Man får inte arbeta för företag som omfattas av strejken.

Företagen som omfattas av strejken finns skilt listade i slutet av artikeln på adressen:

 http://www.journalistiliitto.fi/se/?x552649=15142309

Lockouten som Mediernas Centralförbund utlyste som motåtgärd är mer omfattande än Journalistförbundets strejk, och den gäller alla MC:s företagsmedlemmar.

Journalistförbundet övervakar emellertid inte MC:s lockout. Enligt Journalistförbundet får man fritt arbeta för företag som är i lockout, men som inte omfattas av Journalistförbundets strejkåtgärder.

Det är arbetsgivarens skyldighet att informera ifall lockouten gäller de anställda på företaget.

Arbetsgivaren får inte fråga den anställda ifall hon eller han är medlem i en fackförening. Om arbetsgivaren pressar bara en del av Journalistförbundets medlemmar att komma på jobb bör man genast kontakta förbundet.

 Exempel:

a) Om journalisten jobbar för ett tidskriftsföretag som omfattas av Mediernas Centralförbunds lockout, men inte av Journalistförbundets strejkåtgärder, så är journalisten inte en strejkbrytare och kommer inte att uteslutas från facket. Övervakningen av lockouten tillhör MC.

b) Om ett tidningsföretag omfattas av Journalistförbundets strejk får journalisten inte arbeta på företaget. Ifall sådant förekommer kan medlemmen uteslutas från förbundet.

Info: Telefontjänst avtalsfrågor & juridik 044 - 7555 000 må-fre kl 9-16.

 


Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.