Nyheter / 24.02.2014

Journalistförbundet: Helsingin Sanomat bör följa lagen

Journalistförbundet kräver att Helsingin Sanomat följer lagen då bolaget vill fylla nya tjänster. Enligt lagen ska arbetsgivaren erbjuda arbete åt de uppsagda, nya anställda kan inte rekryteras utifrån, påminner Journalistförbundet. 
 
I bakgrunden ligger nämligen samarbetsförhandlingar vid Helsingin Sanomat, Nelosen uutiset och tidningen Metro vilka fördes kring årsskiftet. Efter förhandlingarna minskade antalet anställda med 52 av vilka 37 sades upp. Innan sparåtgärderna hade HS:s redaktion 372 anställda. Största delen av de uppsagda jobbade med redaktionellt arbete.

– De uppsagda har förtur till arbete. Arbetsgivaren kan inte på laglig väg ignorera de uppsagda även om denna tycker att det finns personer som är bättre lämpade för arbetsuppgofterna utanför bolaget. Arbete ska alltid erbjudas en uppsagd om hon eller han efter tilläggsutbildning kan sköta (de nya) arbetsuppgifterna normalt, säger förbundets ombud Valtteri Aaltonen
 
– Journalistförbundet har varit i kontakt med Helsingin Sanomats ledning med anledning av jobbannonsen. Tidningen har inte gett en tillräcklig förklaring till varför man publicerat en jobbannons innan man på ett korrekt sätt tagit reda på om det bland de uppsagda finns personer som är intresserade av arbetet. Förbundet kräver att Helsingin sanomat följer lagen i den här frågan säger intressebevakningschef Petri Savolainen.
 
För ytterligare informatoion:
Petri Savolainen 050-534 24 85
Valtteri Aaltonen 050 - 525 82 52
 

 


Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.

Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras. Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats