Nyheter / 26.05.2016

Journalistförbundet drar sig ur den nya centralorganisationen

Hanne Aho presenterade bakgrunden till samarbetet kring den nya centralorganisatoonen. Journalistförbundets styrelse föreslog för fullmäktige att förbundet drar sig ur den nya centralorganisationen och fullmäktige godkände förslaget utan diskussion.  Finlands Journalistförbunds styrelse hade redan i mars beslutat att avbryta förberedelserna för att ansluta sig till den nya centralorganisationen på grund att osäkerhet kring projektet. Flera andra förbund har dragit sig ur den nya centralorganisationen, som inte kommer att förverkligas i samma omfattning som man ursprungligen planerade.

Trots dagens beslut fortsätter Journalistförbundet samarbeta med den nya centralorganisationen och med andra fackförbund. Målet med samarbetet är att utveckla arbetslivet och förbättra både anställdas och självsysselsattas ställning på arbetsmarknaden.

 


Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags