Generell / 31.07.2020

Jokes utlyser stipendier för pressfotografer

Jokes fond för pressfotografer utlyser stipendier för fotoproduktioner samt för studier eller forskningsprojekt med nära anknytning till pressfoto. Ansökan öppnar 1 augusti 2020. Ansökningstiden inleds 1 augusti och tar slut 21 augusti 2020 klockan 16.00 då den elektroniska ansökan ska vara inlämnad i det elektroniska ansökningssystemet. Kopiosto-stipendierna är främst ämnade för fotografer som jobbar eller jobbat inom pressen eller för elektroniska mediers webbpublikationer. I denna ansökningsrunda delas dessutom 8 000 euro ut i stipendier åt fotografer som fotar för YLE. Dessa stipendier söks separat. Läs mer på Jokes webbplats.  

Fullmäktige samlas i slutet av november: Beslut om att balansera förbundets ekonomi på agendan

Fullmäktige samlas till höstmöte 27-28.11. Förbundets styrelse föreslår för fullmäktige flera sparåtgärder, bland annat att semesterhusen i Saariselkä ska säljas.

Vem borde få förbundets förtjänsttecken? Skicka ditt förslag senast 1 oktober!

Föreslå den du tycker borde få Journalistförbundets förtjänsttecken. Lämna in ditt förslag senaste 1 oktober.

Färsk handbok – så här funkar semestrarna

Journalistförbundet har publicerat en praktisk handbok om semestrar för journalister som arbetar inom pressen. Den är avsedd som hjälp både för arbetstagare och arbetsgivare och har tillkommit som ett samarbete mellan Mediernas Centralförbund och Journalistförbundet.