Nyheter / 09.12.2011

Initiativ för mellanchefers ork

Sylvia Bjon från Helsingfors journalistförening presenterade ett initiativ för att Finlands journalistförbund borde göra en utredning där man granskar bland annat följande frågor: Vilka specialönskemål och behov har förmän och mellanchefer som är medlemmar i förbundet? Vilken utbildning eller vilket stöd skulle de behöva för att orka bättre i sitt arbete och på så sätt vara bättre på att värna om hela medlemskårens välbefinnande?

"Vi vill att så många som möjligt på en arbetsplats ska kunna vara medlemmar i FJF men hur ska vi kommunicera det till våra medlemmar", frågade sig Bjon.

Styrelsen föreslog att initiativet skulle godkännas och fullmäktige godkände det.

Ombud Tytti Oras (FJF) gav några motiveringar till beslutet:

"Initiativet är bra, alla känner till problemet. Förmännens ork och välmående reflekterarsig på hela arbetsplatsen. Under årens lopp har vi ordnat utblidning för mellanchefer men flera av dem har inhiberats på grund av brist på intresse."

Oras konstaterade att gruppen mellanchefer och förmän är svår att nå men att förbundet fortsätter med sina försök.

 


Betalar du din medlemsavgift själv? Läs våra nyttiga tips!

Logga in i förbundets digitala medlemstjänst och kolla om betalningsläget med din medlemsavgift är i skick.

Snart höjs löner som förbundet förhandlat om

Förlagsredaktörerna och Yles programarbetare får högre löner i september tack vare de kollektivavtal som förbundet förhandlat.

Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.