Nyheter / 15.10.2014

Hjälp mot digiangsten

Kom med på Journalistförbundets och Mediernas centralförbunds gemensamma chefsdag i Helsingfors 26 november och lär dig ta hand om publiken och dina egna nerver. Utbildningen erbjuder praktiska råd och exempel på hur man kan hantera förändringar. Utbildningen tar också upp färska forskningsresultat.

Bland utbildarna finns bland annat den prisbelönta webbproducenten Annakaisa Vänttinen från Suomen Luonto och Ilta-Sanomats producent för sociala medier Matti Markkola.

Utbildningen kostar 190 €. Program och anmälan via länken nedan: 
http://www.vkl.fi/ajankohtaista/tapahtumat_ja_koulutus
 

Priset för utvecklingsjournalistik till Tommi Nieminen och Sami Kero för valreportage

Temat för Priset för utvecklingsjournalism 2024 var demokrati och yttrandefrihet. Priset har vunnits av Tommi Nieminen och Sami Kero för sin artikel ”Maapallon mahtavin vaalisirkus” (Helsingin Sanomat).

Uppsägningarna på Yle försvagar regionernas röst

En så omfattande minskning av antalet arbetstagare leder till att finländarnas möjligheter att få information försvagas på ett betydande sätt.

Fullmäktige väljer ny ordförande för Journalistförbundet den 14 mars

Förslag om ny ordförande presenteras på fullmäktiges möte.