Nyheter / 09.10.2017

Hanne Aho: STT behöver statens stöd

Hanne Aho – Pressmeddelande: De finländska kommersiella mediernas problem personifieras för tillfället i nyhetsbyrån STT.  Enligt chefredaktören är hela den 130 år gamla byråns existens under hot. – Den journalistiska branschen är mycket viktig – både på ett samhälleligt och ett demokratiskt plan. Vi kan inte stå vid sidan om och se branschen vissna bort. Vi kan inte heller vänta med räddningsåtgärderna, säger Journalistförbundets ordförande Hanne Aho. STT, som genom Nyhetsbyrån FNB producerar nyhetstjänster på svenska, är en av världens äldsta nyhetsbyråer. Det är en nationell institution som förverkligar journalistikens grundläggande uppdrag: att genom sina kunder ge allmänheten korrekta och relevanta nyheter om det som händer i världen. STT ger de kommersiella medierna en grund, på vilken de egna nyheterna och lokalnyheterna kan byggas. Ifall STT får förtvina lider hela samhället, som drar nytta av en mångsidig nyhetsförmedling. Finland behöver ett stödsystem för medierna, vilket håller samma nivå som de övriga nordiska länderna. Stödet bör riktas för att skapa inhemskt journalistiskt innehåll och för att skapa nya teknologiska innovationer. – STT hinner inte vänta på att ett nytt stödsystem ska utredas och skapas. STT behöver statens stöd och det är brådskande. Med rätt sorts finansiering kan STT utgöra en rättvis stödmodell som alla som behöver nyhetstjänster skulle få använda, säger Hanne Aho. Hon säger att ifall STT omformas till ett icke-vinstdrivet företag där betalningsgrunderna formas så att också små medier kan köpas bolagets tjänster skulle ett stöd till STT stödja alla kommersiella medier.

Lägg märke till dessa förändringar om du betalar medlemsavgift med e-faktura–fyll i rätt summa

Om du betalar medlemsavgift med e-faktura, var noga med att manuellt fylla i rätt summa.

Är du självanställd på Yle? Vänta med att förnya ditt ramavtal – förbundet förhandlar just nu om arbetsvillkor och minimiarvoden

Om du är självanställd och jobbar för Yle, skriv inte under ett nytt ramavtal – vänta först på vad Journalistförbundets förhandlingar med Yle för med sig.

Hur har förbundet lyckats i sitt arbete? Säg din åsikt i medlemsenkäten!

Journalistförbundets medlemmar får nu svara på en medlemsenkät som skickas ut per e-post. Svara på enkäten så vet förbundet vad du tycker att är bra och vad som borde utvecklas.