Nyheter / 21.11.2014

Hanne Aho pressens kandidat

Pressens kandidater var Juha Keskinen från Helsingfors Journalistförening och Hanne Aho från Tidskriftsjournalisternas förbund i Finland. Hanne Aho vann med rösterna 34-11 och är den som ställer upp i ordförandevalet som ordnas i samband med Journalistförbundets höstfullmäktige i mitten av december. 

Ahos motkandidat i ordförandevalet är förbundets nuvarande ordförande Arto Nieminen. Nieminen, som lett förbundet sedan 2006, är Radio- och tevejournalisternas representant. 

Ordförande väljs för en mandatperiod på fyra år.

Läs mer om ordförandekandidaternas syn på Journalistförbundet och dess framtid i tidningen Journalisten (artikeln på finska). 


Hanne Aho slutar som Journalistförbundets ordförande

Ordförandes arbetsuppgifter sköts tillsvidare av Journalistförbundets fullmäktiges ordförande Antti Laakso.

Undantag i förbundets öppettider

Under julhelgen och nyåret har medlemsjouren och juristjouren avvikande öppettider.

Kollektivavtalsförhandlingarna inleds: Avtal för 6000 medlemmar innan Valborg

Inom de närmaste sex månaderna förhandlar Journalistförbundet om samtliga kollektivavtal som berör Journalistförbundets medlemmar inom mediebranschen. Det första avtalet som är uppe på förhandlingsbordet är avtalet för Film- och tevebranschen som löper ut i slutet av januari.