Nyheter / 16.11.2011

Forma Publishing Group on myynnissä

 Forma Publishing Group (aiemmin ICA-förlaget) toimii Ruotsissa, Suomessa ja Baltiassa. Aikakauslehtien ja kirjojen kustantamisen lisäksi Formalla on televisio- ja verkkotoimintaa.

Kolmeen tytäryhtiöön jakautuneen kustannustalon omistaa pörssinoteerattu Hakon Invest AB, jonka keskeiset omistukset liittyvät vähittäiskauppaan kuten ICA-ketjuun (enemmistöomistus) ja Hemtexiin.

Koko ryhmässä on 400 työntekijää, joista 320 Ruotsissa. Forman Suomessa julkaistavissa aikakauslehdissä työskentelee parikymmentä Journalistiliiton jäsentä. 

Vuoden 2010 levikintarkastuksessa Kotivinkin levikki oli 97 512, Talo&Kodin 49 816 ja Trendin 47 394 kappaletta. Kotivinkki Joulun levikki oli 59765 ja Kotivinkki Jouluherkkujen 48 514 kappaletta.

Forma Publishing Groupin liikevaihdoksi ilmoitetaan 900 miljoonaa Ruotsin kruunua.

Dagensmedia.se:n haastattelema omistajayhtiön toimitusjohtaja Clas-Göran Sylvén arvioi, että uusi omistaja löytyy ensi kesään mennessä. Hän ei poissulje mahdollisuuta myydä Forma myös osissa. 


Hanne Aho slutar som Journalistförbundets ordförande

Ordförandes arbetsuppgifter sköts tillsvidare av Journalistförbundets fullmäktiges ordförande Antti Laakso.

Undantag i förbundets öppettider

Under julhelgen och nyåret har medlemsjouren och juristjouren avvikande öppettider.

Kollektivavtalsförhandlingarna inleds: Avtal för 6000 medlemmar innan Valborg

Inom de närmaste sex månaderna förhandlar Journalistförbundet om samtliga kollektivavtal som berör Journalistförbundets medlemmar inom mediebranschen. Det första avtalet som är uppe på förhandlingsbordet är avtalet för Film- och tevebranschen som löper ut i slutet av januari.