Nyheter / 04.09.2014

Förhandlingar om pressens kollektivavtal inleds

Enligt Journalistförbundets intressebevakningschef Petri Savolainen koncentrerar sig förbundet på det mest väsentliga.

”Våra förslag handlar om löner och om förtroendemännens ställning. I morgon presenterar vi våra förslag på avtal och löner. Tidigare har lönefrågan ofta lyfts fram först i förhandlingarnas slutskede”, säger Savolainen.

 

Savolainen presenterade förbundets målsättningar på tisdagen, på ett seminarium för förtroendemän från hela landet. Bland talarna fanns också en representant för arbetsgivarsidan, Jarmo Koskinen, som är styrelsemedlem i Mediernas centralförbund. Koskinen lade fram siffror som illustrerade tidningsbranschens svåra ekonomiska sits och konstaterade att ”kollektivavtalsförhandlingarna inte har många verktyg att jobba med”.

 

Journalistförbundet informerar om kollektivavtalsförhandlingarna på förbundets webbplats, på Facebook och på Twitter.

 


Förhandlingarna om pressens avtal har inletts

Förhandlingarna om pressens nya kollektivavtal har inletts 20 mars.

Marjaana Varmavuori är Journalistförbundets nya ordförande

Marjaana Varmavuori, 41, är Journalistförbundets nya ordförande. Hon valdes på Journalistförbundets fullmäktiges extra möte i Helsingfors 14 mars i Helsingfors.

Förbundet väljer ny ordförande 14 mars – se inspelningen från utfrågningen

Journalistförbundets fullmäktige väljer en ny ordförande vid ett extra möte i Helsingfors fredagen 14 mars. Här hittar du länken till inspelningen från kandidaternas utfrågning 4 mars.