Nyheter / 30.04.2013

FJF lämnade en ny löneökningsframställning

FJF vill ha en ökning på 1,0 procent på alla löner från och med den 1.5.2013, en lokal ökning på 0,6 procent från och med den 1.1.2014 och en allmän ökning på 1,7 procent (minst 65 euro) från och med den 1.5.20145.

Stora delegationer av FJF och MC sammanträder på torsdag den 2. maj. 


Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.