Nyheter / 29.09.2015

Ansök om Vierumäkis semesterveckor

Förbundets semesterlägenheter i Vierumäki kan nu bokas för vintern och våren (18.12.2015–27.5.2016). Bytesdag är fredag och i det här skedet kan du endast ansöka om hela veckor. Ansökan sker på webben, sista ansökningsdag är tisdagen 20 oktober kl 16. Blanketten finns på: http://www.journalistiliitto.fi/jasenpalvelut/lomakkeet/vierumaen-haku

Priser:

580 €/vecka under tiden18.12.2015–8.4.2016.

450 €/vecka under tiden 8.4.2016–27.5.2016.

Bokningsavgiften är 150 euro.

SEMESTERLÄGENHETERNA I VIERUMÄKI

Journalistförbundet har två semesterlägenheter att hyra i ett parhus i det mångsidiga fritidscentret Vierumäki, lite söder om Heinola. Båda lägenheterna har sovplatser för sex personer samt bastu. Den ena av bostäderna är avsedd för personer som vill ta med sitt husdjur.

Vinterns och vårens veckor (fre-fre) reserveras på hösten, sommarens och höstens vistelser på våren. De exakta tiderna för detta meddelas i medlemstidningen Journalisten samt på förbundets webbplats. 

VIERUMÄKI GOLF

Journalistförbundet äger en golfandel i Vierumäki. Den inbegriper fyra spelrätter per dag. I bruket av spelrätterna har de personer förtur som bor i förbundets semesterlägenheter. 


Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.