Nyheter / 05.10.2010

Lappi tarvitsee omat uutiset

Lapin Radio on Suomen kuunnelluin radioasema. Omat uutiset ovat keskeinen osa Lapin Radion ohjelmatoimintaa. Lapin tapahtumista tietoa ja tunteita välittävät uutiset ovat liian arvokas asia tuhottavaksi lyhytnäköisten säästötoimien takia.

Ylen Lapin Radio on Suomen kuunnelluin maakuntaradio. Lapin Radion lähetykset tavoittavat viikoittain 80 prosenttia toiminta-alueen väestöstä. Menestys on tulosta pitkästä, sitkeästä työstä, jonka keskeisenä ajatuksena on ollut ihmislähtöisyys. Lapin Radio on halunnut aina olla lähellä maakunnan ihmisiä ja tarjonnut heille kanavan välittää niin tärkeitä asioita kuin tunteitaankin. Tuloksena on ollut ennen kokematon yleisösuhde suomalaisessa radiotoiminnassa: Ihmiset ovat tärkeitä Lapin Radiolle ja radio on tärkeä Lapin ihmisille. Jos Lapin Radio menettää omat uutisensa, se ei voi olla vaikuttamatta myös muun ohjelmiston kuunteluun.

Lapin Radion merkkituotteisiin kuuluvat Lapin Uutiset ja lauantaisin lähetettävä Toivekonsertti.  Ylen aluejohdon perjantaina 1.10.2010 esittelemä luonnos lopettaa molemmat tuotteet. Suunnitelmaluonnoksen mukaan ensi vuoden alusta lähtien Lapin Uutiset korvattaisiin radiossa Pohjois-Suomen Uutisilla, jotka lähetettäisiin Oulusta ja joiden sisällön tuottaisivat neljä Ylen Pohjois-Suomen maakuntaradiota: Oulu Radio, Kainuun Radio, Radio Perämeri ja Lapin Radio. Uutislähetysten pituuksia luonnos ei muuttaisi merkittävästi: lähetyspituudet vaihtelisivat kolmesta viiteen minuuttiin.

Käytännössä tämä merkitsee sitä, että esimerkiksi iltapäiväuutisissa maakunnasta saataisiin juttu uutislähetykseen laskennallisesti vain joka neljäs päivä. Jokainen ymmärtää, minkälainen vaikutus tällä olisi yleisösuhteelle. Lapissa asiakkaat ovat tottuneet siihen, että heille kerrotaan nopeasti niin tärkeistä kuin kiinnostavistakin uutisista.

Television puolella Ylessä on kokemusta tällaisesta ratkaisusta. Pohjois-Suomen alueelliset TV-uutiset lähetetään Oulusta, ja niissä on neljän pohjoisen maakuntaradion tuottamaa materiaalia. Keskeinen palaute yleisöltämme on, että lähetykset ovat liian Oulu-keskeisiä; kukaan ei tunne lähetyksiä omakseen, ainakaan Lapissa. 

Alue, jonka pituus pohjoisimmasta pisteestä eteläisimpään on yli 800 kilometriä, on liian laaja minkäänlaisen yhteisöllisyyden muodostumiseksi. Pohjois-Suomi on liian erilainen niin elinkeinollisesti, maantieteellisesti kuin henkisestikin. Kyseessä eivät ole enää maakunnalliset tai edes alueelliset uutiset, vaan puolivaltakunnalliset uutiset, joissa ei toteudu ajatus asiakkaita lähellä olevista uutisista. Tämä on kuitenkin se malli, jota Yleisradio tarjoaa luonnoksessaan maakunnallisten uutisten uudeksi tulevaisuudeksi.

Ylen Lapin Radion työntekijät vaativat, että Yleisradio peruu suunnitelmansa yhdistää neljän pohjoisimman maakuntaradion uutislähetykset.

Ylen Lapin Radion työntekijät:

Hillevi Antikainen, Sauli Antikainen, Hanna Holopainen, Maija-Liisa Juntti, Suvi Kivelä, Matti Mykkänen, Juha Mäntykenttä, Perttu Ruokangas, Tapio Räihä, Sirkku Savusalo, Marjukka Talvitie, Anni Tolppi, Raimo Torikka, Jyri Tynkkynen, Ilkka Ulkuniemi

Lisätietoja: toimittaja Anni Tolppi p. (016) 330 6025

Facebook: Pelastakaa Lapin alueuutiset

http://www.facebook.com/group.php?gid=159538010741880&ref=mf


Priset för utvecklingsjournalistik till Tommi Nieminen och Sami Kero för valreportage

Temat för Priset för utvecklingsjournalism 2024 var demokrati och yttrandefrihet. Priset har vunnits av Tommi Nieminen och Sami Kero för sin artikel ”Maapallon mahtavin vaalisirkus” (Helsingin Sanomat).

Uppsägningarna på Yle försvagar regionernas röst

En så omfattande minskning av antalet arbetstagare leder till att finländarnas möjligheter att få information försvagas på ett betydande sätt.

Fullmäktige väljer ny ordförande för Journalistförbundet den 14 mars

Förslag om ny ordförande presenteras på fullmäktiges möte.