Nyheter / 17.04.2025

Journalistförbundet: Yle tvingas skära ner i innehåll som ingen annan gör

Yle inleder nya omställningsförhandlingar – upp till 37 anställda kan sägas upp

Yle meddelade i onsdags (16 april 2025) att bolaget inleder nya omställningsförhandlingar som kan leda till uppsägning av 37 anställda. Förhandlingarna berör 364 anställda som arbetar med drama, underhållning, översättning och produktionsplanering samt med innehåll för barn och unga.

Bakgrunden till omställningsförhandlingarna är riksdagens beslut att göra betydande nedskärningar i Yles finansiering. I januari avslutades omställningsförhandlingar som ledde till att antalet anställda minskar med 300 personer. De nu aktuella förhandlingarna gäller den andra fasen av inbesparingarna.

Journalistförbundets ordförande Marjaana Varmavuori är orolig över hur nedskärningarna påverkar både dem som skapar inhemskt kulturinnehåll samt kulturen överlag. Yle är en central producent av inhemskt drama och av program för barn och unga.

"Yle har ett särskilt ansvar och en skyldighet att värna om den inhemska kulturen. De program för barn och unga som Yle producerar håller hög kvalitet. Det är helt orimligt att Yle tvingas skära ner på innehåll som i praktiken bara har internationella alternativ", säger Varmavuori.

Varmavuori påminner om att stater enligt FN:s barnkonvention bör uppmuntra medier att skapa material och innehåll som stödjer barns och ungas välmående och utveckling.

"Barn och unga har rätt till information och Yles uppgift är att stärka den rättigheten. Nu finns en risk för att politikernas beslut försämrar mediekunskapen", säger Varmavuori.

Över 300 jobb har redan försvunnit från mediebranschen

Yes besked från januari om att minska personalstyrkan med 300 personer har drabbat lokala redaktioner hårt. Nedskärningarna har påverkat nyhets- och aktualitetsverksamheten.

"Det kommer att ta år för den inhemska mediebranschen att återhämta sig från de nedskärningar som Yle gjort hittills", säger Varmavuori.

Enligt Varmavuori är situationen mycket påfrestande för de anställda, även om de nya omställningsförhandlingarna berör andra personer än i den första omgången. Det sammanlagda målet för nedskärningar är ändå så omfattande att det inte är säkert att en andra förhandlingsomgång räcker.

"Vi hoppas förstås att de återstående inbesparingarna kan hittas någon annanstans än i personalen", säger Varmavuori.

Yles anställda har riktat kritik mot hur bolaget genomfört uppsägningarna i den första omgången.

"Journalistförbundet förutsätter att Yle genomför den andra omgången av omställningsförhandlingar i enlighet med lagen och med respekt för de anställda", säger Varmavuori.


Medlemmar syns i ny kampanj: Vi försvarar din rätt till information

I en ny kampanj berättar fyra av Journalistförbundets medlemmar om sitt arbete och om journalistikens betydelse i samhället. Kampanjens tema är ”Vi försvarar din rätt till information”.

Målet med kampanjen är att lyfta journalisters och journalistikens uppskattning, både bland förbundets medlemmar och bland allmänheten.

AV-översättarnas löneförhöjningar följer den allmänna linjen

Parterna har nått en överenskommelse om ett nytt kollektivavtal för audiovisuella översättare – avtalet omfattar också frilansar.

Finlands Journalistförbund: Turkiet bör omedelbart släppa Joakim Medin

Tidningen Dagens ETC:s journalist Joakim Medin greps omgående när han landade i Istanbul  27 mars i år. Medin åkte till Turkiet för att rapportera om Istanbuls stora demonstrationer.